Translate

13 Eylül 2016

Expo Antalya 2016


"Sonunda Expo dayız" çığlığı atarken...


Uzun zamandır merak ediyorduk,özellikle Ela'm reklamlarda gördükçe yerinden zıplıyordu.İzlediğimizden,okuduğumuzdan çok daha güzel ama çok güzel bir organizasyonla karşılaştık.

Öncelikle amaç çocukları bilimle ve doğayla buluşturmak.Tüm dünya insanlarını,yaşam alanlarını ve yaşadıkları bölgenin bitki örtüsünü ayrıntılarıyla tanıtmak.Bunların yanında çocukların ilgileneceği birçok şeyi görselliği ön plana çıkararak eğlenceli hale getirmek.

Önce kızımla ben gidecektik sonra dayı ve teyzeyi dahil ettik derken arabada yer varken neden anneanne ve dede kalsın dedik...


Gördük ki Expo sadece çocuklar için değil. Hepimiz çok beğendik,çok iyi vakit geçirdik.

Gitmeden önce bize dediler ki "Harita alın ve gideceğiniz yerlere alan içinde dolaşan araçlarla gidin. Yoksa yürüyerek bitiremezsiniz." 
Haritaya bakınca insan böyle hissediyor ama her şey yanyana. Birinden çıkıp diğerine gidiyorsunuz ve biz hiçbir yeri atlamak istemedik.öğlen 15:00 te girdiğimiz Expo yu gece 01:00 de bitirdik hemde bir kere bile araca binmeden.Ama anladık ki tek bir gün değil,en azından 2 gün ayırmalı ki her şeyi incelemeli,uzun uzun bakmalı hatta okumalı.Aralara koyulan dinlenme yerlerinde oturmalı.Biz gösteri salonlarında bir şey izlerken ya da kızım herhangi bir etkinliğe katıldığında oturup dinlendik.Ve bu saatler arasında vakit geçmesin diye yemek bile yemedik. 

Bu arada Expo etkinlikleri o kadar çok ki aynı anda birçok etkinlik oluyor ve sizin o anda hangisinde olmanız gerektiğini önceden bilmeniz gerekiyor yoksa bir yerde gezerken başka bir yerde seveceğiniz bir gösteriyi kaçırabilirsiniz.Bir de konserleri takip ederek giderseniz sevdiğiniz sanatçıyı da dinlemiş olursunuz.


Giriş ilk resimdeki Expo kulesinin yanından başlıyor. Biz kulenin solundan dolaşmaya başladık yani alanda dolaşan araçların ters istikametinden. Öğle vaktiydi ve bu saatleri kapalı mekanlarda geçirmek istedik. Kongre Merkezi ne girmeden geçtik. Ve bu şekilde bazı sergi salonlarını ve alanlarını da zamanımız kısıtlı olduğu için geçtik. İç mekan bahçelerini merak ettik ama yapılan birkaç bahçenin dışında hepsi bomboştu. 

Türk Hava Yolları Çocuk Bilim ve Teknoloji Merkezi 


En çok merak ettiğimiz yerlerden biriydi çünkü burada sinema var ama ekran tamamen tavanı kaplıyor ve siz kısa filmi yatar pozisyonlardaki koltuklarda izliyorsunuz. Filmin konusu ise uzay ve uzay araçları. Dev ekranda bu görüntüleri 3D ile izlemek ise tek kelimeyle muh-te-şem...Merkezin diğer bölümlerinde bilim adına ilgi çekebilecek birçok alan var. Hareket eden dinazor ve timsahlar ise kızımın ilgi alanı. 


buradan çıkıp küçük amfi tiyatroya koştuk ki bu arada sucul bitkileri,kurumsal bahçeleri ve değirmeni geçmişiz ne yazık ki göremeden. Gösteriler başlamadan önce sürekli ilan ediliyor ama eğer gösterinin içeriğini bilmeden hareket ederseniz bu kötü (bizim gibi) Tiyatroda Taylant gösterisi izleyeceğiz diye oradaydık ama konuşmalar bitmek bilmeyecek gibi göründüğü için oradan ayrıldık üstelik konuşmalar Tayland dilinde olduğu için hiçbir şey anlamadık. 

Hemen yanımızda kaktüs bahçesi varmış. Annemin en en en sevdiği Çiçek. 


Şu resimde gördüğünüz alanın 1/10 i. Ve artık benim de en sevdiğim Çiçek kaktüs 😊 işte mesela burada yarım saat geçmeliydi,tek tek incelenmeliydi bu çiçekler. Ne yazık ki 5 dk baktık ve geçtik. 

Sabah Şakayık Terası na...


Bir de gezdiğiniz her yeri hem gündüz aydınlıkta hem gece karanlıkta görmeniz lazım. Gece ışıklandırmalar gerçekten harika. 

Bi ara cam köprüden geçmiştik


Aliexpress ten aldıgım kınayı yapmıştım. Bir baktım Expo da herkesin eli kolu kınalı,süslü süslü. Sonra gördüm ki Hintli katılımcılar kendi alanlarında Hint kınası yapıyor hem de 5 liraya. Gerçi ben paketi daha ucuza getirttim.kadın baya ayrıntılı güzel şekiller yapıyor. Biz Beypazarı'nda Ela'mın eline bir basit çiçeğe 5 lira vermiştik...

Oradan geçtik Türk Evleri'ne ve hayran kaldık. 7 bölgenin en güzel evleri burada. Her ev bir lokanta olmuş tabi. Biz içi de ona göre ayarlanmıştır diye düşünmüştük ama içi bildiğin lokanta. Biz de harika dış görüntülerine baktık. 


Bu arada her şeyin resmi yok çünkü arada video da çekmiştim. Videolar da Facebook sayfamız Kızımla Ben' de olacak.


Oradan Gübretaş Tarım ve Biyoçeşitlilik Müzesi ne geçtik. Burada tohumun insanlığın başlangıcından günümüze hatta geleceğe yolculuğunu izledik. Harika bir gösterimdi, inanılmaz görsel desteklerle o salondan diğerine geçerken bu müze için harcanan emeğe saygı duyduk.


Yalnız içerik küçüklerden çok büyüklere yönelikti bence.Ama ışıklar ve sahneler öyle çekiciydi ki küçükler hatta bebekler bile sıkılmadı.

Bu arada yürüdüğünüz her yerde bitki heykeller sizi karşılıyor ama en güzel ve en büyükleri yine çoook merak ettiğimiz Kırumsal Bahçeler de.izlediğimiz bir videoda;"alanı bulunan ülkelerin her biri ülke insanlarının kendileri tarafından yapılmış, hatta içerisindeki bitkiler ve diğer ürünleri ülkelerinden getirdiklerini"söylüyordu. 

Ama önce Torku Çocuk Adası na girdik. Ve sanırım vaktimizin 2 saatten fazlası burada geçti çünkü çocukların asıl uzun uzun vakit geçireceği yer burası. 


Hemen girişte Küçük Ağa dizisinin oyuncusunun oynadığı tiyatro karşıladı bizi. Konu ormanlar ve çöplerin verdiği zararlar. Tiyatro harikaydı,komikti ve bilgilendiriciydi ama Küçük Ağa o kadar hızlı konuşuyordu ki ne dediğini ben bile anlayamadım. Kelimeleri sürekli yutuyordu gerçi hızlı konuşmadığı anlarda da anlaşılmıyordu,çok ilginç. 


Adanın içine birsürü birsürü atölye yapmışlar. Ela'm Hepsine katılmadı,daha çok farklı olanlara katıldı. Bu çalışmalar bittikten sonra Ela'm grup çalışmalarının hepsine katıldı ve hepsinden sertifika aldı. Minik Zanaatkar Sertifikası,Minik Bilim İnsanı,Minik Çiftçi,Minik Madenci. 


Evet burada özellikle şunu söylemek istiyorum, grup çalışmaları çok iyi düşünülmüş, güzel ayarlanmış amaaa ne yazık ki içindeki görevliler iyi eğitilmemiş. Öyle ki aldığımız tanıtım broşürlerindeki anlatılan çalışmalardan çok çok eksiktiler. Tek tek anlatacağım çünkü bu kadar güzel hazırlanmış bir ortamda çocuklar için bu fırsatın çok iyi değerlendirilmesi gerekirdi. Bir kere çalışmaların hepsinde çalışanlar o kadar hızlı anlatıyordu ki ne yazık ki hepsinde hemen bitirelim ve çocukları gönderelim derdi vardı. Haftaiçine göre cumartesi günü çok kalabalıkmış ama zaten içeri en az 10ar çocuk alınıyordu. Böyle olmamalıydı. Beni en sinir eden ise Bilim Dünyası oldu. 


Biz bilim dünyasını en sona bırakmışız, oradan çıkınca adadan çıkacaktık. Diğer gruplar sürekli çocuk alırken içeri Bilim Dünyası na gittiğimizde "Tiyatro bitince" dediler ki tiyatroyu 2. Kez izledik, bu süre boyunca içerisi hep boş kaldı, öyle oturdular. Tiyatro bitti ve bu seferde 45 geçe dediler,10 dk vardı... 

Bu arada tiyatro esnasında yabancı bir aileyi içeri alıp 2 çocuklarına özel tüm araçları anlattılar.

Bizimkiler ise 45 geçe girdi ve içerideki tahminimce 10 araçtan 3 ünü gösterip bitirdiler. N'oluyor dediğimde ise verdikleri cevap hepsini anlatmaya Zaman yokmuş!! 

Üstelik bir de çocuğumun doğru bildiğini şaşırttılar. Ela'm birbirine paralel 2 ayna arasındaki görüntünün sonsuz olduğunu biliyordu çünkü ben tam bir fizik hastasıyım. Ve alışveriş merkezlerinde girdiğimiz tuvaletlerde bunu Ela ya öğreteli 2 sene oluyor. İlgilenen görevli soruyu sorarken cevap vermeye çalışınca "Acaba kaç görüntü var? Bin tane mi sence?" Dediği anda kaydetmiş kızım sonra hepsine hitaben sonsuz dese de çıkışta kızım bana "Bin taneymiş anne" demez mi 😡

Minik Çiftçi de ise belirttikleri üzere çiftçi kıyafeti giymediler, yumurta toplamadılar,su çekmediler.


Madenci olduklarında da sadece dinlediler ki ablaları çok hızlı konuşuyor,çocukları oradan oraya resmen koşturuyordu. Burada da maden arabasına binmediler, maden aramadılar. 

Zanaatkar olduklarında hiçbir şey yapmadıkları gibi hiçbir şey dinlemediler. 


Sadece ve sadece hazır yapılmış baskıları boyadılar amaaaa sertifikayı aldılar. 

Keşke Cidden faydalansaydı çocuklar. 

Bunun dışında adada balonla şekiller yapan abiler vardı. Onlardan bir balon şapka ve bir de balon köpek aldık. 


Birazcıkta burada oynadı Ela'm Adanın içinde ve çıktık, tam karşımızda Kurumsal Bahçeler... O ve devamı da Expo 2. Yazımda olsun, çok uzun olacak yoksa.. 1 yorum:

  1. Ne güzel bir paylaşım olmuş,orada olmak istedim.Bir an önce bitsin de gidelim diyorlardır.2. bölümü merak ettim şimdi. Sevgiler:) Bu arada çekiliş yapıyorum katılırsan sevinirim.

    YanıtlaSil