Translate

22 Mayıs 2014

Yeniden Konya

Konya yı seviyorum. Bu yüzden bu 3. ziyaretim. Erkek kardeşim üniversiteyi Konya da okuduğu için ilk kez O nun yanına gitmiştim henüz Ela yoktu :) 

2. kez kardeşimin mezuniyetine gittiğimde Ela karnımda 5 aylıktı :)

Bu sefer sebepsiz gittik . Sadece gezmek ve görmek için. Ela ile (2 buçuk yaşında. ) Her zamanki gibi Mevlana yı ziyaret ettik, etli ekmek yedik, Semazenleri izledik (Cumartesi akşamı halk gecesi yani ücretsiz ) çarşıda dolaştık, alışveriş merkezine gittik, parklara gittik. 


Minarelere bir bakın. Konya da en çok dikkatimi çeken şey çok farklı mimariye sahip camilerdi.

19 Mayıs tatilinden de yararlanıp harika bir 3 gün geçirdik. Hızlı trenle 1 saat 40 dakikada Ankara'dan Konya'ya vardık ve döndük. 


Yeşil Türbe nin o huzurlu havası özleniyor. İçeride fotoğraf çekmek yasak. İlk ziyaretimizde sesli kulaklık almıştık ( Nereyi istersek anlatıyordu. ) Bu sefer bu caminin karşısındaki odalara o zamanlarda kullanılan eşyaları koymuşlar. Mevlana dan çıkınca aşağıdaki Şehitlik çıkıyor karşınıza. Bu seyahatimde ilk defa içine girdim. Minicik heykellerle tüm geçmişimiz anlatılmış. Gerçekten tek tek seyrine doyamayacagınız sahneler var. (2. resim)

Ve gittiğim bir şehirde alışveriş merkezine uğramazsam olmaz :) Benden sonra yapılan Kent Plaza, Konya ya iyi gelmiş. 

Dışarıda etli ekmek ve üzeri bol tereyağlı peynirli pide.. Evde de tuzda tavuk.. Bizi 2 gün boyunca misafir eden annemin kankisine buradan da çook teşekkürler :)


Buzdolabı süsü hastası olarak arkadaşlara Konya hediyeleri..


Ve Konya şekerleri, cezeryeler, pişmaniyeler, Konya sarmaları vs 


Konya yı seviyoruz


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder