Translate

21 Mayıs 2014

İlk Deneyimiz : HavaKitap 6 yaş üstü olsa da biz okumayı çok seviyoruz. O kadar çok seviyoruz ki markete giderken kızım kitap almamı istiyor :) Bazı terimleri ve tanımları henüz anlayamasa bile dinlemesi, küçük yaşta bilimsel cümleler duyması hoşuma gidiyor. Bize göre olan deneyleri yapmaya karar verdik. Bize göre olmayanları da bize göre yaparız bi şekilde..

İlk deneyimiz havayla ilgili. Her yerde hava oldugunu öğretiyor. İlk sayfaları okurken bize söylenileni hemen yapıyoruz. Elimizdeki kitabı sallayıp yüzümüze çarpan havayı konuşuyoruz.

Deneyin en sevdiğimiz kısmı ise boş şişenin aslında boş olmadığını, içinde hava oldugunu gördüğümüz kısmı. Deneyleri yapmadan önce ilgili kısmı okuyoruz sonra da denileni yapıyoruz.

Bu kısım için banyoya gittik. Küvetimiz zaten su doluydu. Boş bir şişe aldık ve konuşmaya başladık.
- Şişe boş mu Ela?
- Eveet boş :)
- Hayır boş değil, içinde hava var. Bak şimdi bunu nasıl anlayacağız. Şişeyi suyun içine sokacağım, şişenin içine su dolarken içerideki hava dışarı çıkacak. Bak hava nasıl çıkıyor ''Gulu gulu '' diye nasıl ses çıkarıyor :) 

Evet bu kısmı baş rollerde su olduğu için çoook sevdik. Defalarca şişeyi suya daldırıp çıkardı. Banyo oyuncakları da deneyimize dahil oldu tabii :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder